The list of candidates standing for election to the new North Yorkshire Council in the Harrogate district has been revealed.
Voters will head to the polls on May 5 to elect councillors to the authority, which will replace both North Yorkshire County Council and Harrogate Borough Council.
The Labour Party, Liberal Democrats, Conservatives, Green Party and independents have all fielded candidates ahead of polling day.
Harrogate Borough Council has published a list of election agents and names of candidates. A full list of party candidates will be published today (April 6).
A total of 21 councillors will be elected from the Harrogate district as the council is made up of new divisions.
The deadline to register to vote is Thursday, April 14. You can register here.
List of Harrogate district election candidates
Coppice Valley and Duchy
- Patricia Ann Foxall, Labour Party
- Peter Charles Lacey, Liberal Democrat
- Leighton Anunda Regayre, Green Party
- Graham Kevin Swift, Conservative
- Daniel Jonathan James d`Arcy Thompson, Independent
Valley Gardens and Central Harrogate
- Lucy Jayne Gardiner, Independent
- Samuel John Gibbs, Conservative
- David Johnson, Liberal Democrat
- Paul Ko Ferrigno, Green Party
- Andrew Williamson, Labour Party
Bilton Grange and New Park
- Matthew Robert Scott, Conservative
- Monika Slater, Liberal Democrat
- Tamsin Jade Worrall, Green Party
- Andrew Morris Zigmond, Labour Party
Harlow and St Georges
- John Charles Adams, Labour Party
- Sarah Jane Hart, Independent
- Steven Jackson, Conservative
- Andrew Rickard, Green Party
- Michael John Schofield, Liberal Democrat
Read more:
- No deals expected between Harrogate district opposition parties ahead of election
- Council chiefs promise ‘seamless transition’ to new North Yorkshire Council
Stray, Woodlands and Hookstone
- Helen Burke, Labour Party
- John Radcliffe Ennis, Conservative
- Patricia Ann Marsh, Liberal Democrat
- Anna Rosanna McIntee, Independent
Fairfax and Starbeck
- Philip Anthony Broadbank, Liberal Democrat
- Elizabeth Susan Lumby, Conservative
- Gordon Schallmo, Green Party
- Christopher John Watt, Labour Party
Bilton and Nidd Gorge
- Paul Steven Haslam, Conservative
- Deborah Anne Havercroft, Labour Party
- Andrew Graham Kempston-Parkes, Liberal Democrat
High Harrogate and Kingsley
- Christopher James Aldred, Liberal Democrat
- Geoffrey Ronald David Foxall, Labour Party
- Timothy Ian Myatt, Conservative
Knaresborough West
- David Tom Crosthwaite, Labour Party
- Philip George Ireland, Conservative
- Matthew James Walker, Liberal Democrat
Knaresborough East
- Sharon-Theresa Calvert, Labour Party
- Edward William John Darling, Conservative
- Hannah Gostlow, Liberal Democrat
Killinghall, Hampsthwaite and Saltergate
- Edward Charles Clayson, Labour Party
- David Ryland Goode, Liberal Democrat
- Michael Harrison, Conservative
- William James Rigby, Green Party
Oatlands and Pannal
- Justin James Peter Chan, Liberal Democrat
- Gillian Rosemary Charters, Green Party
- John Mann, Conservative
- Margaret Smith, Labour Party
Boroughbridge and Claro
- Andrew Bell, Liberal Democrat
- Noel Frank Evans, Independent
- Clark Pearson, Green Party
- Jonathan William Starkey, Independent
- Robert Windass, Conservative
Read more:
- How the Harrogate district’s wards will change ahead of local election
- Dispute over Harrogate council by-election raised in House of Lords
Spofforth with Lower Wharfedale and Tockwith
- John Philip Hall, Yorkshire Party
- Alexandra Graham Marsh, Green Party
- Andrew John Paraskos, Conservative
Pateley Bridge and Nidderdale
- Alison Harris, Yorkshire Party
- Stanley Lumley, Conservative
- Andrew James Murday, Liberal Democrat
Ripon Minster and Moorside
- Thomas James Averre, Conservative
- Thomas Mark Cavell-Taylor, Liberal Democrat
- Andrew Williams, Independent
Ripon Ure Bank and Spa
- Barbara Jean Brodigan, Liberal Democrat
- Robin John Burgess, Green Party
- Michael Geoffrey Chambers, Conservative
- Sidney James Hawke, Independent
Washburn and Birstwith
- Ian Roger Galloway, Independent
- Nathan Roger Hull, Conservative
- Paul Geoffrey Trewhitt, Green Party
- Thomas Watson, Liberal Democrat
Wathvale and Bishop Monkton
- Nicholas Malcolm Brown, Conservative
- Hannah Katherine Corlett, Green Party
- Christopher James Knight
Ouseburn
- Richard Musgrave, Conservative
- Arnold Francis Warneken, Green Party
Masham and Fountains
- Margaret Edna Atkinson, Conservative
- Felicity Clare Cunliffe-Lister, Independent
- Judith Mary Hooper, Liberal Democrat